Rösta och tävla
Ett led i arrangemanget Årets bästa vin är att alla medlemmar som röstar på sitt favoritvin kan vinna en egen vinprovning, med professionell provningsledare och 2000 kronor att köpa vin för.
Även alla sektioner som arrangerar minst en provning med finalistvinerna deltar automatiskt i en utlottning av en vinprovning, under ledning av en professionell provningsledare och med 9 000 kronor för vininköp.
Färdigt provningsmaterial
För att underlätta för de sektioner – eller privatpersoner – som vill arrangera en provning av de sex finalistvinerna, erbjuder Munskänkarna en presentation av vinerna och färdiga provningsunderlägg att printa ut. Provningsmaterialet kan förstås användas även när röstningsperioden är avslutad.

Så här såg det ut 2025 vid en av Brommasektionens provningar på temat Årets bästa vin – Medlemmarnas val.
Foto: Stellenbosch Wine Routes/WOSA